wtorek, 16 wrzesień 2014 at 11:14 am. Użyte znaczniki: , , ,

Każdy z nas stara się oszczędzać. Odkładamy pieniądze, które mamy zamiar spożytkować na konkretny cel, lub też zostawiamy je na tzw. czarną godzinę. Zamiast jednak trzymać je w mieszkaniu - lepiej jest wpłacić je na konto oszczędnościowe, lub lokatę bankową. W przypadku tej drugiej możemy zdecydowanie więcej zyskać, musimy jednak w większości przypadków pozostawić na niej pieniądze przez całkiem długi czas. Mimo wszystko - oszczędzanie zdecydowanie się opłaca, warto zacząć oszczędzać jak najszybciej.

Zależnie od tego z jaką ilością pieniędzy startujemy - możemy wybrać różne typy lokat. Wszystko zależy też od tego, na czym nam zależy. Czy chcemy żyć z odsetek, odkładać na konkretny cel oddalony w przyszłości, czy też po prostu odkładać pieniądze i za jakiś czas z nich skorzystać. Wszystkie te cele tak bardzo się od siebie różnią, że oczywistym jest, że inne typy lokat zastosujemy w zależności od tego, na czym nam zależy i jakie mamy możliwości finansowe. Od czego więc zacząć?

Lokata dla bogaczy.

 Najlepiej w zasadzie mają osoby, które dysponują dużą ilością gotówki. Mogą wówczas wybierać zwłaszcza między dwoma typami lokat bankowych dla takich osób. Jeśli jest to naprawdę potężna kwota - można postarać się o lokatę rentierską. Taka lokata pozwala na comiesięczne lub cokwartalne wypłaty z odsetek, które udało się nam zarobić dzięki ulokowaniu w banku potężnego kapitału. Wydaje się, że jest to marzenie każdego z nas. Dzięki odsetkom nie musimy korzystać z głównej kwoty, którą zostawiliśmy w banku, korzystamy tylko z tego, co do niej zostało dodane. oczywiście musimy pamiętać, że nawet w przypadku miliona złotych - odsetki nie będą gigantyczne - raczej około 2000 zł miesięcznie. Nadal jest to jednak kusząca propozycja. Możemy też postarać się o lokatę negocjowaną. W przypadku takiej lokaty negocjujemy z przedstawicielem banku lokatę, która będzie korzystna dla nas, jak i dla banku. Inaczej, niż w przypadku tradycyjnych lokat, gdzie musimy tylko dostosować się do warunków stawianych przez bank.

Lokaty bardziej tradycyjne.

 Dla osób bez tak potężnych ilości kapitału pozostają tradycyjne lokaty. Podzielić je można chociażby ze względu na długość - krótko i długoterminowe. Poza tym są też szczególne ich przypadku, jak chociażby lokata progresywna. W jej przypadku możemy zawsze wypłacać nasze pieniądze, nie tracąc już narosłych procentów. Niestety jednak oprocentowanie nie jest stałe i rośnie z czasem. Tak więc nadal wypłacając wcześniej - tracimy. Tutaj jednak nie tracimy wszystkiego, a zaledwie część - te odsetki, które moglibyśmy zarobić w przyszłości.

 

« Lokata to doskonała u… | Strona domowa | Kredyt dla Polaków w … »