piątek, 28 czerwiec 2019 at 09:54 am. Użyte znaczniki: , , ,

Lokaty terminowe poniekąd dalej przegrywają z lokatami krótkoterminowymi, ale Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżać stopy procentowe. Czy walka jest teraz wyrównana? No cóż, pora to sprawdzić.

Zanim jednak przejdziemy do właściwego tematu warto sobie przytoczyć pojęcie lokaty długoterminowej. Jest to pewna umowa zawierana pomiędzy bankiem i klientem, gdzie dokonywany jest depozyt środków pieniężnych. Zawierana najczęściej na czas określony. Jaki bank ma obowiązek? Oczywiście zwrotu środków wraz z naliczonymi odsetkami podczas okresu trwania lokaty bankowej. Lokaty możemy podzielić ze względu na:
-odnawialne
-nieodnawialne

Lokaty odnawialne są automatycznie przedłużane na kolejny okres, najczęściej z mniejszym oprocentowaniem. W przypadku lokat nieodnawialnych w chwili zakończenia umowy z powrotem wracają na nasz rachunek bankowy wzbogacona o odsetki z sumy podstawowej. Czy lokaty długoterminowe są dla osób cierpliwych? Z pewnością tak. Cechuje je mniejsze oprocentowanie niż w przypadku lokat krótkoterminowych. Stałe oprocentowanie to dla banku przede wszystkim wyższy koszt pozyskania środków. Warto jednak wybierać lokaty ze stałym oprocentowaniem. W przypadku odnowienia lokaty nigdy nie mamy pewności czy ona będzie odnowiona na takich samych warunkach jak ta pierwsza.

Jak ograniczyć ryzyko? To pytanie zadaje sobie wiele potencjalnych klientów, którzy chcą się narazić na jak najmniejsze koszty. Inwestując dużą sumę w lokatę też pozostaje pytanie czy za dużo na tym nie stracimy. No i przede wszystkim jak nie stracić tego co mamy aktualnie? Rozwiązanie jest prostsze niż się wydaje. Przy odrobinie cierpliwości i stałemu oprocentowaniu na lokatach długoterminowych także możemy zarobić niemałe pieniądze. Warto wspomnieć, że takich lokat możemy mieć kilka. Warto pamiętać, że stopy procentowe stale będą obniżane. Tak naprawdę to taki ostatni dzwonek zanim pójdą jeszcze bardziej w dół. Głównym problemem jest to, że wciąż nie jesteśmy doinformowani finansowo. Edukacja w szkole jest ograniczona w tym przypadku do minimum. Proszę sobie wyobrazić jakie życie byłoby prostsze jeśli do programu nauczania wprowadzić wiedzę na temat lokat bankowych czy też pożyczek gotówkowych. Czy świat nie stałby się w ten sposób lepszy? Z pewnością by tak było. Tak czy inaczej tylko na kierunkach związanych z ekonomią tematyka lokat jest stale powielana.

Lokata długoterminowa to przede wszystkim szansa na stabilny zarobek. Jednak trzeba pod uwagę wziąć następujące czynniki:
-zdążyć przed kolejną obniżką stóp procentowych
-eliminowanie nieprawidłowości jeśli chodzi o kredyty długoterminowe (większość z nich pochodzi z lokat bankowych)

Jaka zatem powinna być decyzja? Inwestować szybko, zanim stopy procentowe spadną w dół czy poczekać, aż rynek finansowy zacznie się pod tym względem zmieniać? Można zauważyć, że lokaty długoterminowe posiadają lepsze oferty, ale to nie jest jeszcze czas przełomu na tle innych lokat bankowych. Nieco górują nad nimi lokaty krótkoterminowe, ale nie tak jak kiedyś. Podczas obniżek stóp procentowych warto wybrać lokatę, która będzie gromadziła odsetki na czas dłuższy niż dwa lata. Sytuacja na rynku finansowym potrafi nie tylko być bardzo interesująca, ale także bardzo przygnębiająca. Czasami lepiej jest uniknąć rozczarowania stopami procentowymi lokat krótkoterminowych niż na siłę z nimi walczyć, gdyż to walka z wiatrakami.

Podsumowując lokaty bankowe długoterminowe wydają się dużo lepszą inwestycją niż krótkoterminowe. Aby w przyszłości uniknąć problemów warto się zainteresować tą pierwszą.

 

« Od czego uzależnia si… | Strona domowa | Zastąp istniejący kre… »