piątek, 22 listopad 2019 at 10:25 am. Użyte znaczniki: , , , , , ,

Inwestor zainteresowany dywersyfikacją kapitału nie może zrezygnować z lokat bankowych, ani z innych instrumentów, ponieważ tym samym ogranicza potencjał budowania zysków. W jaki sposób makroekonomia, czy analiza fundamentalna wpływa na monitorowanie zachowań rynkowych umożliwiających podejmowanie właściwych decyzji oszczędnościowo-inwestycyjnych?

Na co zwrócić uwagę przy ocenie potencjału lokat bankowych?

Przy oszczędzaniu na lokatach najważniejsze pojęcia do analizy to inflacja, polityka monetarna, a w tym posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Według teorii ekonomii na inflację wpływa kurs walutowy, a nawet oczekiwania społeczeństwa dotyczące wzrostu/spadku wartości pieniądza. Nie bez znaczenia jest kształtowanie popytu i podaży pieniądza przez działania Narodowego Banku Polskiego, inaczej mówiąc banku centralnego. Wysoka inflacja zmusza najczęściej banki centralne do podniesienia stóp procentowych, co odbija się automatycznie na opłacalności depozytów oszczędnościowych. W takim okresie najlepiej dywersyfikować portfel oszczędnościowo-inwestycyjny na akcje spółek dywidendowych oraz właśnie na lokaty bankowe (progresywne, długoterminowe, z negocjowanym oprocentowaniem od wysokości oszczędności). Niska inflacja natomiast pozostawia lokaty bankowe w stagnacji, co widać od ponad dziesięciu lat w Polsce. Banki, aby nie zniechęcić całkowicie do oferty proponują lokaty promocyjne, uzależnione od specjalizacji zawodowej, czy większe oprocentowanie przydzielane w ramach zaciągania kredytów konsumpcyjnych. Rozwija się też stopniowo rynek banków multimedialnych, działających praktycznie w strefie online, gdzie możesz założyć konkurencyjne lokaty bankowe przez dedykowane aplikacje mobilne. Niektóre banki promują również zakładanie lokat bankowych przez media społecznościowe. Większe oprocentowanie to wynagrodzenie za promocję placówki finansowej.

Analiza fundamentalna przy lokatach bankowych

Analiza fundamentalna paradoksalnie wpływa na lokaty bankowe, ponieważ inwestor przewidując sytuację spółek może prognozować z dużym prawdopodobieństwem moment wystąpienia kolejnego kryzysu, załamania cyklu koniunkturalnego, a tym samym przenieść środki na bezpieczne depozyty. Inwestorzy, którzy posiadają gotówkę w kryzysie według większości branżowych raportów zarabiają krocie na przecenach spółek. Zobacz ciekawe oferty na lokatowy-klub.pl.

 

« Zastąp istniejący kre… | Strona domowa | Oferty kredytów konso… »