Dlaczego stała lokata to mądra finansowo inwestycja?

Oszczędności to coś, czego uczymy się od najmłodszych lat i aby to zrobić, wszyscy stosujemy kilka metod i środków. Niektórzy inwestują w fundusze inwestycyjne, podczas gdy inni inwestują w złoto lub nieruchomości. Są też ludzie, którzy podążają tradycyjną drogą, oszczędzając pieniądze na różnych rachunkach bankowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ta metoda oszczędzania pieniędzy wystarczyłaby, ale dziś z pewnością nie wystarczy, aby uzyskać wygodne życie po przejściu na emeryturę lub zrealizować inne cele finansowe.

Jeśli chcesz uzyskać lepszy zwrot z oszczędności, pierwszą rzeczą, którą musisz zmienić, jest sposób, w jaki oszczędzałeś pieniądze. Jeśli należysz do osób, które boją się inwestować w akcje lub nie mogą sobie pozwolić na inwestycje w nieruchomości lub złoto, musisz rozważyć zainwestowanie w stałą wpłatę w formie lokaty.

Co to jest stała wpłata lokaty?

Lokata stała – zwana również lokatą terminową jest jednym z instrumentów finansowych oferowanych przez wszystkie banki w całym kraju. Jest to jedna z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych, ponieważ zapewnia stały zwrot z zainwestowanej kwoty. Kiedy osoba inwestuje w stałą lokatę, jej pieniądze zostają zablokowane na określony czas i zarabiają odsetki aż do osiągnięcia terminu zapadalności. Okres lub czas trwania stałej lokaty wynosi od 7 dni do 10 lat. Od inwestora zależy, czy chce zainwestować pieniądze na kilka lat czy kilka miesięcy.

Osoby, które chcą zainwestować pieniądze w tym stylu -, muszą zachować ostrożność przy wyborze stałego depozytu. Dzieje się tak, ponieważ oprocentowanie stałego depozytu zależy od długości kadencji. Stopa procentowa zależy również od polityki banku i może wynosić od 4 do 9 procent. Chociaż wiadomo, że stały depozyt ma ograniczoną płynność, jest to kompensowane przez jego wysoką stopę procentową. Co więcej, inwestowanie w stałą wpłatę daje wiele korzyści.

Dlaczego warto zdecydować się na tę formę oszczędności?

Lokata stała jest jedną z najstarszych form opcji inwestycyjnych i oferuje inwestorom szeroki wachlarz korzyści. Niektóre z tych korzyści są wymienione w następujący sposób:

Gwarantowane zwroty

Ponieważ stały depozyt nie ma nic wspólnego z kursami rynkowymi, jest bezpieczny i obiecuje gwarantowane zwroty. Zwroty będą zależne wyłącznie od zdeponowanej kwoty, okresu trwania i stopy procentowej obowiązującej na czas trwania kadencji.

Bezpieczna inwestycja

Wiadomo, że stały depozyt jest jedną z najbezpieczniejszych opcji inwestycyjnych. W przeciwieństwie do innych opcji inwestycyjnych, takich jak akcje i fundusze dłużne, stały depozyt nie jest zależny od ciągle zmieniających się stóp rynkowych, a zatem nie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Kredyt zabezpieczony lokatą

Osobom, które inwestują w stałe depozyty, w idealnym przypadku nie wolno wypłacać pieniędzy przed terminem zapadalności. Jeśli potrzebują natychmiastowej gotówki, zamiast pobierać ją przed zamknięciem lokaty i ponoszenia opłat karnych, muszą zaciągnąć pożyczkę pod zastaw. Inwestorzy ze stałym depozytem mogą otrzymać pożyczkę osobistą w wysokości do 90% całkowitej kwoty, ale przy niższym oprocentowaniu.

Dlaczego inwestowanie w stałą lokatę jest lepsze niż przechowywanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym?

Wiele osób uważa, że przechowywanie pieniędzy na koncie w banku oszczędnościowym jest lepsze niż inwestowanie w stałą lokatę. Nie zdają sobie sprawy z tego, że przechowywanie pieniędzy na koncie bankowym nie pomoże im zaoszczędzić pieniędzy na plan emerytalny ani w osiągnięciu innych celów finansowych.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.