Lokata bankowa charakteryzacja

Jaki okres lokaty wybrać

Każdy bank indywidualnie określa warunki na jakich przyjmuje od swoich klientów pieniądze w depozyt. Warunki te są zazwyczaj szczegółowo opisane w tabelach oprocentowania które są dostępne dla wszystkich na stronie internetowej, a także w placówce każdego banku. W instytucjach finansowych lokatę możemy założyć na dowolny okres od 1 do nawet 36 miesięcy. Większość banków umożliwia również przyjęcie pieniędzy w depozyt na inne terminy 1 dzień, tydzień czy też 9 miesięcy. Wysokość oprocentowania zależy przede wszystkim od deponowanej kwoty, a także czasu na jaki została zaciągnięta lokata. Oczywiście zdecydowanie lepsze warunki przewidywane są dla lokat zaciąganych na dłuższy okres, a także dla wyższych kwot. Pamiętajmy również że każdy bank podaje oprocentowani w skali roku.

Oprocentowanie zmienne bądź stałe

Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie lokaty bankowej. Decyzja ta bardzo często wiąże się z dużym dylematem. Klienci najczęściej zadają sobie pytanie czy wybrać stałą czy też zmienną stopę procentową. Niektóre banki rozwiązują ten problem za swoich klientów. Rozwiązanie tego problemu polega na tym, że bank w przypadku lokat zaciąganych na krótki czas proponuje oprocentowanie stałe, a dla depozytów długoterminowych oprocentowanie zmienne. W przypadku oprocentowania stałego obowiązuje ono przez cały okres trwania lokaty. Wówczas klient wie dokładnie jaką wysokość odsetek otrzyma. Jeżeli chodzi o oprocentowanie zmienne sytuacja wygląda nieco inaczej ponieważ stopa procentowa zmienia się w zależności od sytuacji rynkowej. Taka sytuacja dla klientów banku może być zarówno korzystna jak i nie korzystna. Podpisując umowę zwróćmy dokładnie uwagę na jej zapisy ponieważ zawiera ona informacje o wysokości oprocentowania. Zmiany te dotyczą zazwyczaj kursów walut czy też cen pieniądza na rynku międzybankowym, a także zmiany stóp procentowych. Oprocentowanie zmienne zdecydowanie lepiej jest wybrać w sytuacji kiedy spodziewamy się wzrostu stóp procentowych.

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze pewni tego na jaką lokatę powinniśmy się zdecydować zasięgnijmy porady internetowej porównywarki lokat. Dzięki temu będziemy mogli zapoznać się z wieloma rożnymi propozycjami i co więcej nasza decyzja będzie przemyślana, a pieniądze zostaną dobrze ulokowane.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.