Lokata dynamiczna – co to jest i jak działa?

Na rynku finansowym istnieje wiele różnych rodzajów lokat. Niektóre z nich to po prostu kolejne wariacje ofert, z jakimi można było mieć do czynienia wcześniej. Czymś takim jest np. lokata progresywna, zwana też dynamiczną. Produkt ten jest dość specyficzną formą wkładu terminowego, który – w przeciwieństwie do typowej terminówki – zapewnia znacznie bardziej elastyczne warunki rozwiązania umowy i przelania środków na konto inwestora.

Czym jest lokata dynamiczna?

Jak sama nazwa wskazuje, lokata dynamiczna to produkt finansowy, którego warunki oprocentowania zmieniają się w sposób dynamiczny. Oznacza to oczywiście, że nawet w przypadku wieloletnich wkładów, wartość oprocentowania będzie zależna od wysokości stóp procentowych. W praktyce będzie się to wiązać ze zmiennym oprocentowaniem, którego wysokość będzie zmieniała się nawet co miesiąc. Ale to nie wszystko! Lokaty dynamiczne są bardzo często powiązane z wkładami progresywnymi. Żeby było ciekawiej – banki często stosują tu nazewnictwo zamienne, co znacznie utrudnia dokładną identyfikację specyfiki konkretnego produktu finansowego. O ile więc wysokość oprocentowania lokat dynamicznych jest uzależniona stricte od rynku, to wysokość oprocentowania ich progresywnych odpowiedników jest raczej coraz wyższa.

Zmienne czasy, zmienne oprocentowanie

Niestety w dzisiejszych czasach na rynku pojawia się coraz mniej lokat dynamicznych, a już na pewno – progresywnych. Trudno zagwarantować stabilny wzrost przychodów z tytułu wkładów finansowych, skoro w kuluarach mówi się o konieczności wprowadzenia oprocentowania ujemnego… Oznacza to, że na chwilę obecną znalezienie dobrej lokaty (nawet na jakichkolwiek warunkach) jest bardzo trudne i wiąże się z naprawdę konkretnym researchem.

Co gorsza – sytuację tą widać już na przykładzie aplikacji do porównywania wysokości oprocentowania określonych lokat! Dochodzi do tego, że trudno podać informacje na temat rzetelnie oprocentowanych, kapitałowych produktów finansowych, gdyż takich po prostu… nie ma.

A jak to wygląda z rozwiązaniem lokaty?

Lokaty dynamiczne różnią się od swych odpowiedników tym, w jaki sposób skupione na nich pieniądze są wypłacane inwestorowi. Otóż w związku z tym, że do kapitalizacji dochodzi tu relatywnie często, to w przypadku np. wcześniejszego wypłacenia środków, inwestor może liczyć na pełną, dotychczasową kapitalizację. Dzięki temu ma on pewność, że nawet w przypadku wcześniejszej wypłaty, zachowa on wszystkie należne mu za określony czas odsetki.

Podsumowując, lokaty progresywne i dynamiczne to – biorąc pod uwagę dzisiejsze realia – swoiste relikty tego, co było wcześniej. A może wrócą one jeszcze kiedyś?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.