Jedną z lokat jakie znajdziemy w ofercie banków komercyjnych jest lokata progresywna. Jednoznacznie jest trudno określić, czym tak naprawdę jest lokata progresywna i w jaki sposób działa. Jest to pewnego rodzaju umowa jaka zawierana jest pomiędzy dwiema stronami. Z jednej strony mamy bank, który oferuje nam lokatę, a z drugiej strony klienta, który chce ulokować na niej swoje oszczędności. To co odróżnia lokatę progresywną na tle innych, to fakt, że można dopłacić pieniądze do kwoty jaka już została zdeponowana na lokacie. Jeżeli mamy dodatkowe pieniądze możemy je dopłacić do lokaty. Suma będzie wyższa i tym samym zarobek z lokaty też będzie wyższy. Wysokość dopłat jednak trzeba ustalić z bankiem. Mogą się one różnić w zależności o rodzaju banku z jakiego usług korzystamy. Wysokość oprocentowania takiej lokaty wzrasta wraz z wielkością pieniędzy jakie zostały zdeponowane na lokacie.

Z punktu widzenia banku lokata progresywna jest terminowym depozytem bankowym, który posiada progresywne oprocentowanie. Mówi to o tym, że stopa procentowa wzrasta razem z czasem trwania lokaty. Lokata progresywna jest bardzo podobna do lokaty dynamicznej. Mają ze sobą wiele wspólnego. W przypadku lokaty dynamicznej możemy wycofać się z niej przed upływem czasu na jaki została zawarta umowa z bankiem. Co ważne takie wycofanie się z lokaty nie będzie wiązało się z utratą jakichkolwiek odsetek jakie udało nam się do tej pory zgromadzić. Podobnie jest z lokatę progresywną, dlatego też wiele osób nie odróżnia lokaty dynamicznej i progresywnej. Dla wielu jest to jedna i ta sama forma lokowania pieniędzy.

Cechy lokaty progresywnej.

Lokata progresywna ma to do siebie, że z góry określa się czas na jaki ma być ona zwarta. W kolejnych miesiącach najczęściej znane jest już nam oprocentowanie lokaty i jest ono stałe. Zakładając lokatę od razu wiemy ile uda nam się zarobić. Efektywne oprocentowanie tejże lokaty najczęściej jest mniejsze niż oprocentowanie takiej tradycyjnej lokaty terminowej, odsetki kapitalizowane są na koniec umowy lokaty. Nie mamy tutaj przypadku, kiedy jest częstsze kapitalizowanie odsetek. Z góry wiemy jakie jest oprocentowanie i ile zarobimy po zakończeniu lokaty. Zaletą lokaty progresywnej jest to, że możemy wypłacić pieniądze przed zakończeniem okresu na jaki wzięliśmy lokatę. Nie stracimy na tym odsetek jakie do tej pory udało nam się uzbierać. Jest to bardzo dobre, jeżeli nie wiemy do końca kiedy będziemy potrzebować naszych oszczędności. Wypłacimy je w każdej chwili, kiedy tylko będą nam one potrzebne. Banki stosują zasadę, że musi być pełen miesiąc, aby odsetki mogły zostać naliczone. W przypadku, kiedy zerwiemy umowę na przykład 10 maja, to bank naliczy nam odsetki za każdy pełen miesiąc do kwietnia nie licząc maja. Utracimy jedynie odsetki za te dziesięć dni w maju. Jest to dobre rozwiązanie, z tego względu, że bank ma pewnego rodzaju rekompensatę, za to, że klient zrezygnował z jego usług przed czasem. Trzeba o tym wiedzieć, zanim zdecydujemy, że chcemy zerwać umowę lokaty przed czasem. Lokata progresywna daje nam wiele możliwości. Ma co prawda mniejsze oprocentowanie niż inne rodzaje lokat bankowych, ale daje nam możliwość wypłacenia naszych oszczędności w każdej chwili. Zdarzają się sytuacje, kiedy niezależnie od nas musimy odzyskać nasze pieniądze. W przypadku tej lokaty nie poniesiemy z tego tytułu żadnej kary i nie utracimy już zarobionych z odsetek pieniędzy. Lokata jest dobra dla osób, które nie wiedzą, kiedy będą potrzebować swoich oszczędności.

Powiązane artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.