Na pewno śmiało można powiedzieć, że lokaty bankowe to nie tylko jedne z bardziej znanych, ale też bardziej popularnych produktów bankowych.
Lokaty bankowe znane są na świecie już od XVI wieku, ponieważ wówczas pojawiły się Wenecji. Pierwsze lokaty były też podstawowym krokiem do powstania papierowego pieniądza. Na samym początku niezbyt wiele osób korzystało z tego typu umów między bankiem, a dopiero po upływie czasu wzrosło zainteresowanie lokatami. Lokatę zaczęto nazywać depozytem bankowym i tak zostało niemalże do tej pory. Polega to na tym, że klient wpłaca do banku pewną sumę pieniędzy na jakiś określony czas. W zamian za to klient oczekuje od banku z góry ustalonego zysku, ponieważ chce on zarobić na tej lokacie. Lokatę można również nazwać pewnego rodzaju inwestycją, której dokonuje klient poprzez wpłacenie pieniędzy do banku. Wiele osób lokaty nazywa również pożyczkami, których klienci udzielają bankom. W zamian za taką pożyczkę klient czerpie zyski, ponieważ otrzymuje on od banku umowne odsetki.
Korzyści z lokat bankowych
Odsetki uzyskuje się za umożliwienie bankowi dysponowania swoimi pieniędzmi. Lokata bankowa jest w pełni bezpieczna, ponieważ objęta jest ona gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wśród wszystkich lokat najbardziej wyróżniają się lokaty terminowe. Dotyczą one tego, że pieniądze ulokowane na takiej lokacie nie finansują bieżącego funkcjonowania klienta. Osoby, które decydują się na założenie terminowej lokaty nastawione są przede wszystkim na zysk, który wynika z wysokiego oprocentowania. Dla tych lokat charakterystyczne jest również to, że im dłuższy okres deponowania środków w banku, tym klienci mają zazwyczaj większy zysk. Innym rodzajem depozytów bankowych są też wkłady a vista. Dotyczą one tego, że pieniądze przechowywane są na bieżących kontach oraz na rachunkach bankowych. Cechą szczególną tego typu lokat jest to, że zawsze istnieje możliwość wypłaty zgromadzonych na koncie środków w dowolnym momencie. Istotne jest to, że oprocentowanie na tego typu depozytach nie jest zbyt duże, przez co klienci nie czerpią z tych lokat zbyt wysokich zysków. Pieniądze przekazane na lokatę na pewien czas stają się własnością banku, dlatego bank może robić z nimi co chce. Te pieniądze widnieją jedynie na papierze, bowiem w rzeczywistości tak naprawdę są w obiegu. W ten sposób bank zarabia na siebie, a klient zakładający lokatę również czerpie korzyści, ponieważ wartość jego pieniędzy wzrasta. Wiele osób korzysta również z lokat dwuwalutowych.
Jak dobrze wybrać najmniej ryzykowną lokatę?
Są one bardzo korzystne przede wszystkim z tego względu, że gwarantują one zdobycie większego zysku w porównaniu do zwykłych lokat. Takie lokaty wiążą się też z pewnym ryzykiem, ponieważ tak naprawdę nie można przewidzieć jakie jest prawdopodobieństwo przewalutowania. Aby znaleźć najkorzystniejszą lokatę zarówno taką tradycyjną, jak też dwuwalutową trzeba przede wszystkim zapoznać się z ofertą kilku banków, porozmawiać z doradcami finansowymi, przejrzeć oferty znajdujące się w Internecie, a także można porozmawiać z osobami, które już założyły sobie lokatę i są klientami jakiegoś banku. Sprawdzenie wszystkich ofert w taki sposób z pewnością pozwoli wyłonić tę najlepszą. Jeżeli ktoś nie ma czasu na to, aby czytać oferty banków i odwiedzać ich siedziby, może to zrobić dzisiaj znacznie łatwiej. Wystarczy wejść do Internetu, gzie nie tylko można znaleźć wszystkie dane na temat konkretnych lokat, ale także można je ze sobą porównać bez większych problemów. Służą do tego specjalne strony w Internecie, gdzie wystarczy kilka kliknięć, aby szybko sprawdzić interesujące nas produkty pod różnymi kątami.